Click for latest updates and bussing information

Chilliwack School District Athletic Contacts

Sean Lightle

AD Rundle Middle

Basketball; Track and Field; Cross Country

Paul Hurley

AD Rundle Middle

Basketball; Soccer; Volleyball; Track and Field

Nicole Bertrand

AD Rundle Middle

Basketball; Volleyball

Kaitlyn Simpson

Agassiz Secondary School

Basketball; Field Hockey

Denise Fitzsimmons

Agassiz Secondary School

Field Hockey

Kaitlyn Simpson

Agassiz Secondary School

Basketball; Field Hockey

Michaela Lindhout

Cascade Christian School

Basketball; Volleyball; Badminton and Ultimate

Ileana Graham

Central Elem.

Basketball; Soccer; Volleyball; Track and Field; Cross Country

Jessica Williams

Cheam Elem.

Basketball; Volleyball ;Track and Field; Rugby

Chris Reilly

Chilliwack Secondary School

Basketball

Scott Alexander

Chilliwack Secondary School

Rugby

Tara Lyon

Cultus Lake Community Elem.

Basketball; Soccer; Volleyball; Track and Field; Golf

Anna Hnatiw

Cultus Lake Community Elem.

Volleyball; Cross Country

Casey Sas

East Chilliwack Elem.

Basketball; Soccer; Track and Field

Sarah Paradis

Ecole La Verendrye

Basketball; Soccer; Volleyball; Track and Field; Golf

Devin Atkins 

F.G Leary

Soccer; Volleyball; Track and Field

Jim Edgcombe

F.G Leary

Rugby

Dane Larson

GW Graham Secondary

Volleyball

David Di Pasquale

GW Graham Secondary

Basketball; Soccer

Luke Acheson

GW Graham Secondary

Football

Sara Barrow

GW Graham Secondary

Basketball; Field Hockey

Colleen Folka 

GW Graham Secondary

Basketball

Matt Greenfield

GW Graham Secondary

Football

Erin Hartfield

GW Graham Secondary

Track and Field; Field Hockey

Jake Mouritzen

GW Graham Secondary

Basketball

Shane Mummery 

GW Graham Secondary

Soccer

Kaytiln Etsell

GW Graham Secondary

Rugby

Matthew Milec

Highroad Academy

Basketball; Volleyball; Track and Field; Badminton

Shawn Krahn

Highroad Academy

Basketball; Volleyball

Donna Gallamore

Kent Elem - Grade 6

Basketball; Soccer; Track and Field; Cross Country

Tess Moore

Little Mountain Elem

Basketball

Sarah Bartel

McCammon Traditional School

Basketball; Volleyball; Track and Field

Shane Hennessy

Mount Slesse Middle

Volleyball

Lindsay Armstrong

Mount Slesse Middle

Basketball

Bob Armstrong

Promontory

 

Rob Hornsby

Rosedale Traditional

Basketball; Soccer; Volleyball; Track and Field; Hockey; Golf; Rugby

Meghan Cavanagh

Sardis Elem.

Soccer; Track and Field

Brad Geary

Sardis Secondary

Volleyball; Track and Field; Rugby

Joel Sutcliffe

Sardis Secondary

Rugby

Dave Shepherd

Sardis Secondary

Basketball; Swimming

Richard Tagle

Sardis Secondary

Basketball; Soccer; Football

Kyle Graves

Sardis Secondary

Basketball

Chad Hipwell

Sardis Secondary

Track and Field; XC

Shaun Calver

Sardis Secondary

Soccer

Nicole Compton

Squiala Elementary

Soccer; Volleyball; Track and Field

Paul Allanson

Strathcona Elementary

Basketball; Soccer; Volleyball; Track and Field; Hockey

Joanne Kovanchak

Student Services

Volleyball

Megan Jenkins

Unity Christian School

Volleyball

Kari Rowe

Unsworth Elem.

Basketball; Volleyball

Gina Graves

Vedder Elem/Sardis Secondary

Basketball; Soccer; Volleyball

Matt Slykhuis

Vedder Middle

Basketball; Cross Country

Cara Boerner

Vedder Middle

Track and Field

Valerie Tosoff

Vedder Middle

Volleyball

Scott Fiddes

Vedder Middle

Basketball; Soccer; Track and Field; Cross Country

Chris Falk

Vedder Middle

Basketball; Volleyball

Chilliwack School District Athletics Contact List - printable